Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech w idealnym odcieniu bieli to jeden z elementów zachwycającego wyglądu naszej twarzy. Jednym z zabiegów pomagającym w osiągnięciu takiego efektu jest wybielanie zębów.

Kolor zębów jest kwestią genetyki. Zależy od przezierności i koloru szkliwa oraz barwy zębiny, która przebija się przez szkliwo. Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej, wykonując regularną higienizację oraz unikając picia dużych ilości kawy, herbaty, czy palenia papierosów mamy wpływ na odcień naszych zębów.

Profesjonalne wybielanie zalecane jest Pacjentom, dla których naturalny kolor zębów jest niesatysfakcjonujący.

Zapraszamy na konsultację do jednego z naszych doświadczonych lekarzy, który po dokładnym badaniu stomatologicznym i przeprowadzeniu wywiadu ogólnego pomoże dobrać odpowiednią metodę wybielania.

Należy pamiętać, że zabieg profesjonalnego wybielania wykonuje się na zdrowych zębach.

Przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie zębów z osadu i kamienia poprzez zabieg higienizacji, a także wymiana nieszczelnych wypełnień.

Dzięki profesjonalnemu wybielaniu, zęby są widocznie bielsze już po jednej wizycie w gabinecie, a efekty utrzymują się przez długi czas.

Metody wybielania:

Wybielanie nakładkowe

Polecana Pacjentom z umiarkowanymi przebarwieniami. Wykonywane przez samego Pacjenta w warunkach domowych pod kontrolą stomatologa. Lekarz na podstawie indywidualnych wycisków przygotowuje specjalne nakładki na zęby, które Pacjent uzupełnia żelem wybielającym i użytkuje w domu przez okres około dwóch tygodni. Po zakończeniu wybielania zęby powinny zostać profesjonalnie wypolerowane w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie lampą

Wybielanie zębów lampą wykonywane jest w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, lampy które świecą zimnym, niebieskim światłem aktywują wybielający żel a efekty wybielania są natychmiastowe. Lampa przyspiesza procesy utleniana, a główną rolę w tym procesie mają utleniające właściwości nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru pod wpływem naświetlania promieniami UV i podwyższonej temperaturze bardzo łatwo ulega rozkładowi na wodę i tlen. To właśnie tlen atomowy odpowiada za efekt wybielania.

Aby wzmocnić efekt wybielania w gabinecie możemy dołączyć również nakładkowe wybielanie zębów. Decyzję o łączonej kuracji podejmuje lekarz stomatolog lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.
By utrzymać efekty wybielania zalecana jest w trakcie jak i po kuracji tzw. biała dieta, której okres zależy od zaleceń lekarza lub higienistki, zazwyczaj od 2 do 14 dni. Podczas jej trwania Pacjenci powinni unikać kawy, herbaty, papierosów oraz wszystkich barwiących płynów i pokarmów.

FAQ

Tak. Taki ząb można wybielić. Ponieważ przebarwienie nastąpiło w środku zęba, wybielamy go od środka. Po uprzednim wykonaniu zdjęcia RTG i otwarciu korony zęba, wprowadzamy preparat wybielający, który wymieniamy co 3-5 dni.

Wybielanie zębów nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących piersią, nie wybielamy również zębów osobom z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej obowiązującą od 2012 roku i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 22 października 2012 roku, profesjonalne wybielanie zębów z zastosowaniem środków chemicznych działających na zasadzie utleniaczy, w których stężenie obecnego lub uwalnianego nadtlenku wodoru wynosi od 0,1% do 6%, jest wprawdzie bezpieczne dla zdrowia, jednak może być stosowane wyłącznie u pacjentów powyżej 18. roku życia. Zabieg wykonuje lekarz dentysta lub inna osoba uprawniona pod jego bezpośrednim nadzorem.

Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (American Academy of Pediatric Dentistry – AAPD) dopuszcza wybielanie zębów silnie przebarwionych u 14–15-latków, jeśli ich stan jest przyczyną negatywnego postrzeganie siebie i obniżonej samooceny u młodej osoby.