Leczenie kanałowe

Endodoncja, czyli inaczej leczenie kanałowe to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Miazga jest to tkanka, która wypełnia jamę zęba, dostarcza jej substancje odżywcze i tlen. Kontroluje również zawartość substancji mineralnych oraz naprawia uszkodzone tkanki. Dzięki niej odczuwamy ból, gdy z zębem dzieje się coś niepokojącego. Tkanki okołowierzchołkowe to wszystkie te znajdujące się wokoło wierzchołka korzenia zęba.

Leczenie kanałowe przeprowadzamy, gdy zdiagnozujemy:

 • zapalenie miazgi,
 • zgorzel miazgi,
 • martwicę miazgi po urazach zębów,
 • zmiany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych,
 • zmiany o charakterze endo-perio,
 • zęby z bardzo zaawansowaną próchnicą dochodzącą do miazgi zęba na znacznym obszarze.

W naszej klinice zabiegi endodoncji wykonujemy z niezwykłą skrupulatnością i starannością. Nasi doświadczeni lekarze przy pomocy najlepszej klasy sprzętu diagnostycznego oraz mikroskopu przeprowadzają leczenie zęba z jubilerska precyzją.

Leczenie endodontyczne przeprowadzamy zawsze w powiększeniu, aby uzyskać jak najlepsze pole widzenia, co pozwala na wykonanie zabiegu z jak największą dokładnością.

Idealna dokładność i bezpieczeństwo leczenia, dzięki użyciu najwyższej klasy mikroskopu w leczeniu kanałowym.

Jak wygląda leczenie endodontyczne (kanałowe)?

 1. Usuwamy zainfekowana miazgę z komory i kanałów zębów.
 2. W celu ich skutecznego odkażenia kanałów poszerzamy je do odpowiedniej szerokości, aby mogły zostać skutecznie wypłukane płynem antyseptycznym.
 3. Stosujemy również ultradźwięki, aby mieć pewność całkowitego usunięcia bakterii z systemów korzeniowych.
 4. Przystępujemy do wypełnienia kanałów i odbudowy części koronowej zęba.
 5. Wykonujemy kontrolne zdjęcie RTG, które jest konieczne do sprawdzenia dokładności i prawidłowości przeprowadzonego leczenia.
 6. Odbudowujemy zęba wykonując klasyczne wypełnienie lub w przypadku rozległych ubytków proponujemy uzupełnienie protetyczne.

FAQ

Leczenie kanałowe dzielimy na dwie fazy: tę do opracowania chemo-mechanicznego oraz drugą  polegająca na wypełnieniu kanałów. W Grudzińscy Stomatologia dokładamy wszelkich starań, gdy tylko jest to możliwe, aby wykonać leczenie kanałowe na jednej wizycie. Czas trwania leczenia w dużej mierze zależy od stopnia trudności przypadku klinicznego.

Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe zalecane jest w momencie, kiedy ząb już raz był leczony endodontycznie, lecz jego kanały nie zostały odpowiednio i dokładnie opracowane oraz odkażone. Skutkiem źle przeprowadzonego leczenia są zmiany okołowierzchołkowe znajdujące się w okolicy wierzchołka korzenia zęba.