Higienizacja

Jednym z podstawowych, najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów w Stomatologia Grudzińscy jest higienizacja. Piękny, śnieżnobiały uśmiech niczym z Hollywood robi na ludziach niemałe wrażenie. Nasze wykwalifikowane higienistki już na jednej wizycie przywrócą blask całej twojej twarzy dzięki kompleksowemu oczyszczaniu zębów z osadu i kamienia nazębnego.

Zabieg higienizacji w naszym gabinecie wykonywany jest przez doświadczoną i wykwalifikowana higienistkę stomatologiczną i składa się z kilku etapów:

1. Scaling

Jest to zabieg profilaktyczny i leczniczy, dzięki któremu usuwamy twarde złogi nazębne, inaczej nazywane kamieniem nazębnym. Płytka nazębna tworzy się na nieoczyszczanych powierzchniach zębów i jest zbudowana z bakterii, resztek pokarmowych oraz składników śliny. Po pewnym czasie ulega mineralizacji i bardzo trudno ją usunąć samodzielnie za pomocą standardowej szczoteczki do zębów.

Twarde złogi uszkadzają dziąsła, prowadzą do ich krwawienia oraz obniżania i odsłaniania szyjek zębowych. Mogą się przyczynić do paradontozy a nawet do rozchwiania i utraty zębów.

Zmineralizowanej płytki nazębnej można się pozbyć jedynie w gabinecie stomatologicznym przy pomocy specjalistycznych narzędzi jakimi są kirety oraz skaler ultradźwiękowy.

W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, aby emitowanie ultradźwięki i mikro drgania skutecznie wyczyściły powierzchnię zębów z kamienia. Stosujemy najwyższej klasy sprzęt stomatologiczny, który w połączeniu z naszymi umiejętnościami daje zachwycające efekty.

Sam zabieg nie wywołuje dolegliwości bólowych, natomiast istnieje możliwość znieczulenia w szczególnie wrażliwych miejscach. Polecamy znieczulenie Pacjentom odczuwającym dyskomfort, wrażliwym na zimno i mającym kłopot z nadwrażliwością.

2. Piaskowanie

Kolejny etap higienizacji, dzięki któremu usuwamy osad i przebarwienia z powierzchni zębów (powodowany przez papierosy, kawę czy herbatę) to piaskowanie.

Za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego piaskarką, która dzięki wodzie zmieszanej z piaskiem, pozwala dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc takich jak przestrzenie międzyzębowe czy występujące na powierzchni zębów bruzdy. Nadmiar piasku odsysany jest przez ssak.

3. Polerowanie

Aby dopełnić dwa wcześniejsze etapy scalingu oraz piaskowania, polerujemy wszystkie powierzchnie zębów. Stosujemy w tym celu specjalistyczne pasty polerskie o różnej ścieralności, które nakładamy za pomocą szczoteczek i gumek. Gładka, oczyszczona powierzchnia zębów zmniejsza retencję dla zanieczyszczeń i tworzenia się płytki nazębnej.

4. Fluoryzacja

Chronimy zęby przed próchnicą nakładając fluor na świeżo oczyszczone powierzanie zębów. Fluor łącząc się z jonami wapnia i fosforu wzmacniając szkliwo. Chroni i zabezpiecza je przed działaniem kwasów produkowanych przez próchnicowe bakterie. Może być nakładany w postaci pianki lub lakieru fluorowego.

5. Instruktaż

Instruktaż jest zwieńczeniem higienizacji. Higienistka stomatologiczna, doskonale znając stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta po właśnie przeprowadzonym zabiegu, idealnie dobiera odpowiednią szczoteczkę, pastę, nić i/lub płukankę. Dokładnie instruuje Pacjenta na temat korzystania ze środków do higieny jamy ustnej w warunkach domowych i prezentuje na modelu optymalną metodę szczotkowania.

Zapobieganie rozwojowi bakterii, chorób zębów i dziąseł i zachowanie estetycznego wyglądu uśmiechu dzięki zabiegowi higienizacji.

FAQ

Scalingu nie wykonujemy u Pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Przeciwwskazaniem jest również I i III trymestr ciąży. Jeśli zachodzi konieczność wykonania takiego zabiegu, nasze higienistki przeprowadzają go przy użyciu narzędzi ręcznych.

Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia chroni przed zanikiem kości, obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza wystąpienia parodontozy i utraty zębów.

Szczególnie zalecamy zabieg piaskowania osobom pijącym dużo kawy i herbaty, palącym papierosy, noszącym aparaty ortodontyczne oraz Pacjentom z wadami ortodontycznymi. Higienizacja jest wymagana przed poddaniem się zabiegowi wybielania zębów.