Leczenie startych zębów
Ścieranie się zębów jest procesem fizjologicznym spowodowanym żuciem czy połykaniem, dlatego wiemy jak ważne jest leczenie startych zębów w momencie, kiedy proces przestaje już być fizjologiczny.
Niepokój powinna powodować sytuacja, w której to sam proces jest nadmierny i spowodowany przez różnego rodzaju czynniki o podłożu stresowym.
Starte zęby są coraz częstszym problemem z jakim borykają się nasi Pacjenci. Podczas ścierania zębów automatycznie obniża się wysokość zwarcia, co bezpośrednio prowadzi do patologii w jamie ustnej jak również w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych:
- starcie powierzchni zębów,
- wykruszanie wypełnień,
- skrócenie i/lub wyłamywanie brzegów siecznych zębów przednich ,
- całkowite starcie szkliwa powodujące zażółcenie powierzchni przez prześwitującą zębinę,
- nadwrażliwość zębów,
- zaburzenie estetyki twarzy, zęby niewidoczne w uśmiechu, zapadające się rysy twarzy,
- przesunięcia i przechylenia sąsiednich zębów,
- przeskakiwanie w stawie skroniowo- żuchwowym,
- trzaski w stawach,
- bóle głowy,
- odczuwalne napięcie mięśni twarzy.
W naszej klinice Grudzińscy Stomatologia priorytetem jest dokładna i szczegółowa diagnostyka stomatologiczna Pacjentów, do której przykładamy szczególną uwagę. Dokładny wywiad jest dla nas bardzo istotny w celu sprawdzenia, czy ścieranie ma podłoże zależne od czynników związanych ze stresem.
W Grudzińscy Stomatologia priorytetem jest dokładna diagnostyka Pacjentów do której przykładamy szczególną uwagę.
Jak leczymy starte zęby?
Lecząc starte zęby odtwarzamy prawidłową okluzję z odpowiednią wysokością zwarcia. W tym celu modelujemy właściwe ustawienie zębów w łuku w prawidłowej relacji szczęki do żuchwy. Do odbudowy stosujemy wypełnienia kompozytowe, jak również korony, nakłady, mosty, protezy oraz implanty.
Pacjentom, którzy wymagają specjalistycznego leczenia kierujemy do lekarza ortodonty, który pomoże w przygotowaniu odpowiedniego planu dalszego leczenia dostosowanego do sytuacji Pacjenta.
Zawsze po zakończeniu terapii wykonujemy szynę relaksacyjną, aby zapobiec ponownemu niszczeniu się zębów. Szyna robiona jest na podstawie indywidualnych wycisków. Jest to twarda nakładka akrylowa, która oprócz funkcji ochronnych ma również za zadanie zmniejszyć napięcie mięśni żucia i odciążyć staw skroniowo-żuchwowy.