Krwawienie dziąseł – co oznacza?
Dlaczego krwawią dziąsła?
Krwawienie dziąseł jest często konsekwencją ich zapalenia. Jest to choroba infekcyjna, która najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny.
Oprócz próchnicy, zapalenie dziąseł to najczęściej spotykany problem u Pacjentów. Zalegające resztki pokarmowe, kamień oraz osad nazębny są idealnym źródłem pokarmu dla bakterii, które wnikają w kieszonki dziąsłowe i tworzą stany zapalne.
Przyczyny krwawienia dziąseł:
- Zbyt twarda szczoteczka do zębów,
- Nieprawidłowa technika szczotkowania,
- Niewłaściwe używanie nici do zębów,
- Zalegający kamień oraz osad nazębny,
- Anemia,
- Paradontoza – choroba przyzębia, która powoduje odsłonięcie szyjek zębowych, recesje dziąseł, oraz chwiejność zębów,
- Bruksizm – zgrzytanie zębami,
- Niedobór witaminy K – która odpowiada w głównej mierze za krzepliwość krwi,
- Cukrzyca,
- Choroby wątroby,
- Niewłaściwe używanie leków przeciw zakrzepowych.
Gdy podczas jedzenia lub szczotkowania zauważysz krew, lub Twoje dziąsła są bardzo wrażliwe i czułe na różnego rodzaju bodźce, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza stomatologa.
Jeżeli odpowiednio wcześnie zdiagnozujemy problem, leczenie będzie przebiegało znacznie krócej i będzie mniej skomplikowane. Zbagatelizowanie krwawienia dziąseł może prowadzić do rozwoju choroby przyzębia, czyli paradontozy.
Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania
Krwawienie dziąseł często spowodowane jest nieprawidłową techniką mycia zębów i źle dobraną szczoteczką (o twardym włosiu i dużej główce).
Wyróżniamy kilka metod szczotkowania, które są dobierane do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta. Zbyt duży nacisk lub twarde włosie może powodować uszkodzenie i krwawienie dziąseł, a nawet recesje.
- Metoda roll (obrotowo-wymiatająca) – dedykowana osobom z chorobą przyzębia (paradontozą). Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni i ruchem zbliżonym do przekręcania manetki, czyścimy zęby.
- Metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters).
- Metoda okrężna (Fones).
- Metody pionowa.
- Metoda pozioma.
FAQ
Krwawienie dziąseł nie należy do najprzyjemniejszych doznań. W zniwelowaniu tego problemu oraz jego wyleczeniu pomagają specjalistyczne płyny dostępne w gabinecie stomatologicznym oraz zabiegi higienizacyjne. Polegają one na usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy skalera, piaskowania i polerowania zębów oraz fluoryzacji.
Ważną rolę w leczeniu zapalenia dziąseł odgrywają regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne. W Grudzińścy Somatologia higienistka dobierze odpowiednią metodę szczotkowania oraz narzędzia do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Przeprowadzi również dokładny instruktaż jak należy dbać o zęby w domu, nie uszkadzając przy tym dziąseł.
W Grudzińscy Stomatologia leczenie rozpoczynamy od przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu higieny, którego zadaniem jest usunięcie złogów kamienia nazębnego, osadu oraz płytki bakteryjnej z zębów. Na zabieg profesjonalnej higieny składa się z skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji.