Higiena jamy ustnej – jak o nią dbać?
Co składa się na higienę jamy ustnej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie, to również nitkowanie, płukanie jamy ustnej, używanie irygatora a przede wszystkim regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne, które powinny odbywać się co 6 miesięcy.
Dzięki temu lekarz stomatolog oraz higienistka mogą kontrolować stan zdrowia uśmiechu Pacjenta i w razie konieczności odpowiednio szybko zareagować i podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?
Higiena jamy ustnej nie tylko odpowiada za to, aby nasz uśmiech był piękny i zdrowy, ale również za zdrowie całego naszego organizmu. Bakterie, które znajdują się w naszej jamie ustnej mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, powstawaniu aft czy chorób drobnoustrojowych.
Warto pamiętać, że zęby stałe dostajemy od natury na całe życie, stąd tak ważne, żeby o nie dbać, ponieważ w przeciwieństwie do zębów mlecznych, nasz organizm nie jest w stanie stworzyć kolejnego ich zestawu.
Jak poprawnie szczotkować zęby
Profilaktyka to najtańsza i najmniej inwazyjna metoda prewencyjna zapobiegania problemom. Jednak higiena higienie nie równa. Możemy codziennie szczotkować zęby, używać najlepszych szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku, a i tak będziemy mieć problemy z zębami.
Dlaczego? Sekret tkwi w technice. Nawet najlepsze materiały nie są w stanie zagwarantować nam zdrowia naszych zębów przy braku odpowiedniej metody.
W naszej klinice przeprowadzamy instruktaż odnośnie tego,jak należy prawidłowo szczotkować zęby, jak używać nitki dentystycznej aby nie ranić dziąseł i pomagamy w doborze indywidualnych środków higieny jamy ustnej (szczoteczki, pasty, płyny do płukania jamy ustnej).
FAQ
Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest właśnie nitkowanie, które pozwala na usunięcie resztek pokarmowych oraz bakterii zalegających w trudnodostępnych miejscach jakimi są przestrzenie międzyzębowe. Sama szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć i oczyścić tych miejsc.
Resztki jedzenia, bakterie i inne drobnoustroje zalegające w przestrzeniach międzyzębowych są idealnym miejscem dla rozwoju próchnicy i paradontozy, które nieleczone wiążą się z większymi konsekwencjami, a w najgorszym wypadku utratą zębów.
Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące lub wcześniej, jeżeli jej włókna są zużyte lub odkształcone. Ponadto, jeżeli byliśmy chorzy, zalecamy zmienić szczoteczkę zaraz po zakończeniu stanu chorobowego aby nie namnażać niepotrzebnie bakterii, które lubią wilgotne, ciepłe miejsca.
Zalecamy wizyty kontrolne co 6 miesięcy, w przypadku dzieci co 4, ze względu na budowę szkliwa mlecznych zębów, które jest mniej zmineralizowane i bardziej narażone na rozwój próchnicy.
Lekarz podczas wizyty kontrolnej sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta. Pamiętajmy – regularne wizyty oraz prawidłowa higiena pozwolą nam ustrzec się przed bardziej inwazyjnymi zabiegami.
Aparat ortodontyczny wymaga od Pacjenta bardzo dużej dbałości o higienę. Ze względu na swoją budowę, jedzenie o wiele szybciej odkłada się w zamkach, przestrzeniach międzyzębowych czy drutach, a przy tym jest ciężej je usunąć.
Zalegający osad nazębny, już po 2 dniach, ulega mineralizacji i zaczyna twardnieć. Zamienia się w kamień nazębny, którego nie sposób usunąć podczas domowej higieny jamy ustnej.
Kamień nazębny przeszkadza również w leczeniu ortodontycznym, zęby nie przemieszczają się tak szybko jak powinny. Nasi Pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego zapraszani są na wizyty higienizacyjne co 3 miesiące, podczas których nasze higienistki dokładnie oczyszczą zęby z kamienia i osadu oraz przeprowadzą instruktaż jak należy dbać o uśmiech z aparatem.
Już w pierwszych miesiącach życia naszego dziecko powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej, która przekłada się na zęby mleczne, a później na zęby stałe. Bezzębne dziąsła powinno się masować zwilżonym, jałowym gazikiem lub silikonową nakładką na palec.
Kiedy pojawi się pierwszy ząb powinniśmy wprowadzić do codziennej higieny szczotkowanie ząbka dedykowaną szczoteczką i pastą dobraną odpowiednio do wieku dziecka.
Higiena jamy ustnej u dziecka powinna być kontrolowana przez rodzica do 7 roku życia, aby mieć pewność, że nasza pociecha robi to prawidłowo.
Zabieg higienizacji polega na dokładnym usunięciu kamienia i osadu, oraz edukowaniu Pacjenta o konsekwencjach, jakie niesie za sobą zła higiena.
Sam zabieg wraz z instruktażem trwa około 1,5 godziny i składa się z kilku elementów, takich jak skaling usuwający mechanicznie kamień, piaskowanie, które pomaga pozbyć się osadu czy polerowanie, dzięki któremu zęby będą gładkie co utrudni osadzanie się wszelkiego rodzaju nieczystości.