Zalecenia po zabiegu stomatologicznym
- krok po kroku

Po zabiegu

Po zakończonym zabiegu leczenia kanałowego, chirurgicznym czy implantologicznym Pacjentowi może towarzyszyć:

  • Ból,
  • Obrzęk lub opuchlizna,
  • Niewielka ilość krwi w ślinie.

Dlatego szczególnie ważne jest, aby w okresie po zabiegowym przestrzegać zaleceń, które wspomogą organizm w regeneracji. 

Wspomaganie procesu rekonwalescencji

Proces rekonwalescencji zależy przede wszystkim od trzech rzeczy: doświadczenia lekarza i przebiegu zabiegu oraz zastosowania się Pacjenta do zaleceń.

 

W Grudzińscy Stomatologia nasi Pacjenci dostają dokładną listę zaleceń. To między innymi zimny okład w celu zmniejszenia reakcji oraz leki przeciwbólowe, wszystko po to, aby zwiększyć komfort Pacjenta i aby czas rekonwalescencji był jak najkrótszy. 

Na co należy uważać

Zabiegi chirurgiczne takie jak ekstrakcje zębów czy implantacją często wiążą się z kilkoma przeciwskazaniami, których Pacjent powinien przestrzegać, aby rana szybko się goiła a miejsce zabiegu jak najszybciej się zregenerowało.

 

W Grudzińscy Stomatologia nasi lekarze po zakończonym zabiegu zawsze informują o wskazaniach, w trosce o komfort Pacjenta:

  • W miejscu usuniętego zęba należy trzymać zagryziony gazik przez 30 min.
  • Po zakończonym zabiegu nie należy jeść i pić przez co najmniej 2 godziny. Jeśli po tym czasie znieczulenie nie ustąpi, poczekaj, aż przestanie działać.
  • Aby zmniejszyć obrzęk (który jest naturalną reakcją organizmu) należy przykładać suchy, zimny okład w okolice po zabiegową. Zredukuje to opuchliznę i odczucie bólu.
  • Jeżeli zauważysz niewielką ilość krwi w ślinie, nie powinna ona Cię zaniepokoić. W przypadku silniejszego krwawienia z rany, złóż jałowy gazik (dostępny w każdej aptece) i trzymaj zagryziony przez 30 minut.
  • Nie pal papierosów – substancje zawarte w wyrobach tytoniowych oraz e-papierosach znacznie pogarszają efekty leczenia.
  • Na zdjęcie szwów zgłoś się 7-14 dni po przeprowadzonym zabiegu, do tego momentu unikaj drażnienia miejsca po zabiegowego.

W przypadku jakichkolwiek pytań, pozostajemy w stałym kontakcie z Pacjentem do jego dyspozycji.

W przypadku zabiegu jakim jest wybielanie, zarówno w czasie kuracji jak i po, należy przestrzegać zaleceń higienistki i stosować białą dietę. Dzięki temu efekt zabiegu utrzymuje się znacznie dłużej.

FAQ

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu chorej miazgi zęba, oczyszczeniu wszystkich kanałów i uzupełnieniu ich bio-kompatybilnym materiałem.

Ból jest naturalną reakcją naszego organizmu, jednak, jeżeli utrzymuje się on więcej niż kilka dni po przeprowadzonym zabiegu, należy zgłosić się na ponowną kontrolę stomatologiczną w celu sprawdzenia czy kanały zostały dokładnie wypełnione i czy w środku zęba nie znajdują się złamane narzędzia.

W Grudzińscy Stomatologia przebieg leczenia jest kontrolowany na bieżąco na podstawie zdjęć RTG.

Reakcja w postaci opuchlizny po ekstrakcji zęba jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu. Aby zmniejszyć opuchliznę zalecamy przykładanie zimnego okładu, najlepiej przez ściereczkę lub inny materiał, aby nie zmrozić skóry. Znacznie zredukuje to opuchliznę i przyniesie ukojenie.

Biała dieta wyklucza wszystko co może zabarwić nasze zęby czyli: buraki, czerwone wino, produkty zawierające kurkumę, czarną herbatę, kawę i inne podobne produkty.

Rekomendujemy naszym Pacjentom metodę białej bluzki – powinniśmy zrezygnować ze wszystkich produktów, które po spadnięciu na biały materiał zabarwią go.

Przez pierwsze dwa tygodnie od przeprowadzonego zabiegu wybielania powinniśmy przestrzegać białej diety, dzięki temu efekt utrzyma się znacznie dłużej.

Po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym czy implantologicznym nie można pić alkoholu.

Pod wpływem jego działania następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz obniżone krzepnięcie krwi. Z rany lub miejsca, w którym przeprowadzany był zabieg może zacząć sączyć się krew, co niepotrzebne wydłuży proces rekonwalescencji.